O szkole

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie rozpoczęła 61 rok swojej działalności. W tym roku szkolnym 2022/2023 uczęszcza do niej 482 uczniów, kadrę stanowi 54 nauczycieli.
Przez te wszystkie lata szkoła była świadkiem wielu różnych zdarzeń: 29.04.1972r. uroczyście przekazano Sztandar Szkoły ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W 1986r. zakończono budowę i przekazano nowy budynek klasom I-III. W tym samym roku obchodziliśmy 25-lecie szkoły. W 2009 r. przeprowadzono remont i modernizację szkoły, a rok później oddano do użytku boiska „Orlik”. W 2011 roku hucznie obchodziliśmy 50-lecie szkoły.
Były lata, gdy życie szkolne upływało spokojnie, jednak zdarzały się również takie, podczas których musieliśmy się mierzyć z wieloma trudnościami. Takim wydarzeniem okazała się pandemia korona wirusa. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele musieli sprostać zdalnemu nauczaniu. Kolejnym zdarzeniem okazała się wojna w Ukrainie. W progi naszej szkoły przyjęto ukraińskich uczniów, którzy wraz z rodzinami musieli szukać schronienia w naszej ojczyźnie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby poczuli się u nas dobrze.
Nasza szkoła ma wiele do zaoferowania. Działają w niej zespoły artystyczne, drużyny sportowe, odbywają się zajęcia pozalekcyjne zarówno dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jak tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na stałe weszły w kalendarz szkolny takie uroczystości jak Pasowanie na ucznia, Chrzest Czwartaków, Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców szkoły i Opolszczyzny, Noworoczny Koncert Kolęd, Matematyczno-Przyrodniczy Czar Par, Malowanie na ekranie-konkurs informatyczno-plastyczny, Finał WOŚP, konkurs recytatorski „Mojej
Przez te wszystkie lata staraliśmy się, aby uczniowie dobrze się tu czuli, bo przyjazna szkoła, to spokojny i zadowolony uczeń.


Patron szkołyJózef Piotr Lompa urodził się 29 czerwca 1797 roku w Oleśnie na Górnym Śląsku. Pierwszą edukację odebrał w Katolickiej Szkole Ludowej. Był utalentowanym i pojętnym chłopcem. Okazywał wiele zdolności i zamiłowania do muzyki, dlatego śpiewał w chórze i pobierał lekcje muzyki.

W wieku 14 lat został wysłany do Wielunia, gdzie uczęszczał do szkoły i dorabiał jako organista w klasztorze Ojców Reformatów. Zanim osiągnął pełnoletność pracował jeszcze na etacie w kancelarii sądu, jako nauczyciel, tłumacz, prawnik i sekretarz. W lipcu 1815 roku osiemnastoletni Lompa wstąpił do Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego we Wrocławiu. Stamtąd wyjechał do Cieszyna a w 1817 roku do Łomnicy. W obu tych miejscach pracował jako nauczyciel. W 1818 roku, w wieku 21 lat, ożenił się z Marią Bensiówną. Krótko po ślubie przeprowadził się do Lublińca, a rok później do Lubszy, gdzie objął stanowisko organisty i nauczyciela. W Lubszy Lompa spędził 30 lat swojego życia. Wybudował szkołę w której sam uczył 250 dzieci. Dzięki niemu do kościoła sprowadzono nowe organy, a wieżę podwyższono o 7 łokci. W ogrodzie koło szkoły posadził 200 drzew owocowych i 300 gatunków innych rośli, a przy każdej z nich wbił tabliczkę z nazwą po polsku, łacińsku i niemiecku. W Lubszy zaczął też tłumaczyć i wydawać książki. Lompa mówił o sobie: "Wysilałem się w Lubszy dla dobra powszechnego na wszystkie strony". Lecz większość jego starań szła na marne. W 1836 roku umarła jego żona osierocając sześcioro dzieci. Rok później Lompa ożenił się ponownie i miał kolejnych sześcioro dzieci. Mimo, że Lompa pisał wiele książek nie wiodło mu się najlepiej. Oskarżono go o pijaństwo, buntowanie chłopów i próżność. W 1850 roku stracił pracę organisty i nauczyciela. Rok później przeprowadził się do Woźnik. Z braku pieniędzy musiał sprzedawać handlarzom papier, na którym znajdowały się jego cenne rękopisy. Od 1860 roku zdrowie Lompy pogarszało się. Zmarł 29 marca 1863 roku w Woźnikach i tam został pochowany. Lompa napisał 191 baśni i legend śląskich, opowiadania fantastyczne a także powieści historyczne.

Opublikował zbiór wierszy pt.: "Kwiaty moralne, zbierane na Górze Świętej Anny". Pisał i tłumaczył podręczniki szkolne i artykuły etnograficzne. Wydawał informatory dotyczące pszczelarstwa i ogrodnictwa. Pomagał chłopom w pisaniu listów do urzędów. Był inicjatorem Towarzystwa Pracujących dla Oświaty Ludu Śląskiego. Pozostały po nim listy do Ignacego Jana Krasickiego i ks. Damrota. Przyczynił się do utrzymania języka polskiego i obyczajów polskich na Śląsku.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie rozpoczęła 61 rok swojej działalności. 29.04.1972r. uroczyście przekazano Sztandar Szkoły ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W 1986r. zakończono budowę i przekazano nowy budynek klasom I-III. W 2009 r. przeprowadzono remont i modernizację szkoły, a rok później oddano do użytku boiska „Orlik”. W 2011 roku hucznie obchodziliśmy 50-lecie szkoły.